SIKÇA SORULAN SORULAR

ÜRÜNLERİNİZ ŞEKER İÇERİYOR MU?


Kombuchanın içerdiği eser miktarda şeker dışında hiçbir ürünümüz şeker içermiyor. Ürünlerimiz, lezzetini meyvelerin doğal şekerinden alıyor. Kombucha fermantasyon sürecinin gerçekleşebilmesi ve tüm yararlı asitlerin salgılanabilmesi için ilk etapta katılan şeker sizin için değil, dost bakteriler içindir! Elinize ulaşana kadar mikroorganizmalar tarafından tüketilerek azalır.


ÜRÜNLERİNİZ KORUYUCU İÇERİYOR MU?


Hayır, ürünlerimizin hiçbiri koruyucu ve katkı maddesi içermiyor.


ÜRÜNLERİNİZ YAPAY RENKLENDİRİCİ İÇERİYOR MU?


Hayır, ürünlerimizde renklendirici maddeler bulunmuyor.


TESİSLERİNİZİN HANGİ SERTİFİKALARI MEVCUT ?


Tüm Fropie ürünleri, uluslararası gıda ve hijyen standartlarına uygun olarak üretiliyor. Tesislerimizde HACCP ve BRC gıda güvenlik sistemleri mevcuttur.


FROPİE ÜRÜNLERİNİ NERELERDEN TEMİN EDEBİLİRİM?


Ürünlerimizi nerelerden temin edebileceğinizi öğrenmek için tıklayın.


RESTORAN, KAFE GİBİ İŞLETMELERDE FROPİE ÜRÜNLERİNE YER VERMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?


Ürünlerimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz! Bu konuyla ilgili bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca çok yakında sitemizde horeka kanalları için bir bölüm açacağız.


OFİSE SÜREKLİ VE TOPLU SİPARİŞ VERMEK İSTİYORUZ, NE YAPMALIYIZ?


Düzenli siparişleriniz için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.


FROPİE ÜRÜNLERİ ÇOCUKLARIN TÜKETİMİ İÇİN UYGUN MUDUR?


Evet, uygundur.


FROPİE ÜRÜNLERİNİ NASIL MUHAFAZA ETMELİYİM VE KAÇ GÜN İÇERİSİNDE TÜKETMELİYİM?


Fropie ürünlerini her ürünün etiketinde yer alan muhafaza ve tüketim koşullarına uyarak muhafaza edip tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Kombuchaları daima buzdolabında saklamanızı; kahve, kuruyemişler ve barları ise uzun süre tazeliğini koruyabilmeleri için nemden ve doğrudan ışıktan uzak bir yerde muhafaza etmenizi öneriyoruz.


İNTERNET SİTENİZDE NEDEN FROPİE KEFİR VE YOĞURT SATMIYORSUNUZ?


Kefir ve yoğurt gibi süt ürünlerimiz hiçbir katkı maddesi veya koruyucu barındırmaz ve %100 doğaldır. Ayrıca sağlığınız için bol miktarda yararlı canlı mikroorganizma içerir! Ürünlerimizin lezzetini doyasıya çıkarabilmeniz için taze tüketmeniz gerekmektedir; bunu çok önemsediğimiz için kargo gibi kontrol edemediğimiz süreçlerde soğuk zincirin kırılma ihtimaline karşı internet sitemiz üzerinden süt ürünlerimizin satışını gerçekleştirmiyoruz. Bu ürünlerimizi nerelerden temin edebileceğinizi öğrenmek için tıklayın.


ÜRÜN İADE POLİTİKANIZ NEDİR?


Eğer almış olduğunuz ürünle ilgili bir sorun yaşıyorsanız lütfen bizimle [email protected] adresine e-posta atarak iletişime geçin. Ürünü ambalajını açmadan/tahrip etmeden iade etmek isterseniz teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde faturası ile birlikte iade edebilirsiniz. Lütfen iade sürecine başlamadan önce bize sipariş numaranızı içeren bir e-posta gönderin.


ÜRÜNLERİNİZİ NEREDEN TEDARİK EDİYORSUNUZ?


Fropie’yi özel kılan, tüm içeriklerini doğrudan üreticisinden temin etmesidir! Çok önem verdiğimiz bu süreçle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.


SİPARİŞ VERİRKEN SORUN YAŞIYORUM, NE YAPMAM GEREKİYOR?


Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.


PROBİYOTİK NEDİR?


Probiyotikler, sindirim sistemimizi düzenleyen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren bakterilerdir. Bağırsaklarımızda doğal olarak da yer alan bu yararlı bakterilerin sayısı beslenme bozukluklarından,fazla antibiyotik kullanımından, stres ve çeşitli psikolojik sebeplerden dolayı azalabilir.


PROBİYOTİKLERİN YARARLARI NELERDİR?


Probiyotiklerin en bilinen özelliği sindirim sistemini düzenlemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Probiyotiklerin faydaları saymakla bitmiyor! Detaylı bilgi için probiyotik sayfamızı inceleyebilirsiniz.


FROPİE PROBİYOTİK BARIN DİĞER PİYASADAKİ BARLARDAN FARKI NEDİR?


Fropie probiyotik bar içeriğindeki probiyotik sayesinde Türkiye’nin katkısız, vegan, ilave şeker içermez, sadece kuruyemiş ve süper gıdalarda oluşur. ilk ve tek probiyotik barıdır. Bunların yanında her çeşidinin kendine özgü sağladığı faydalar vardır. Yer fıstıklı bar çeşidi protein kaynağı, Brezilya cevizli bar çeşidi selenyum kaynağı, bademli bar çeşidi e vitamini kaynağı ve kajulu bar çeşidi omega-3 kaynağıdır.


FROPİE PROBİYOTİK BARLARDA KULLANILAN PROBİYOTİK BAKTERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?


Fropie probiyotik barlarda kullanılan probiyotik Bacillus coagulans'tır. Bu bakteri kendi doğal yapısından kaynaklı olarak kendini korumak için koruyucu bir tabaka oluşturur. Bundan dolayı oda sıcaklığına, çok sıcak ve soğuk ortamlara dayanıklılık gösterir.


GÜNDE KAÇ TANE PROBİYOTİK BAR TÜKETMELİYİM?


Probiyotiklerin vücuda olan yararlı etkilerinin açığa çıkması için vücuda günlük en az 100 milyon probiyotik mikroorganizma alınması gerekir.Fropie probiyotik bar içerdiği 1 milyar probiyotik mikroorganizma sayesinde günlük alınması gereken probiyotik mikroorganizma sayısını tek başına karşılar. Bu nedenle günlük 1 tane probiyotik bar tüketimi yeterlidir.


KOMBUCHA ALKOL İÇERİYOR MU?


Fermente gıdalarda fermantasyondan dolayı doğal olarak alkol açığa çıkmaktadır fakat düşük oranda açığa çıkan bu alkolün de büyük bir çoğunluğu devam eden fermantasyon sonunda faydalı amino asitlere dönüşür.


KOMBUCHAYI HERKES TÜKETEBİLİR Mİ?


Sağlıklı yetişkin bireyler kombuchayı rahatlıkla tüketebilir. Hamileyseniz, emziriyorsanız ve bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.


KOMBUCHA İÇİNDE YÜZEN ŞEYLER NELERDİR?


Kombucha raf ömrü boyunca fermantasyona devam eden probiyotik bir içecektir. Bu nedenle zamanla fermantasyon sonucu içeriğinde gelişen maya ve mantarlar üründe tortu oluşturur.Bu şekilde içebildiğiniz gibi dilerseniz süzerek de tüketebilirsiniz.


KOMBUCHANIN FAYDALARI NELERDİR?


Probiyotik özelliği sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıda bulunurken aynı zamanda içerisinde birçok faydalı bileşen bulundurur. Örneğin içerdiği glukronik asit sayesinde detoksiktir ve vücuttaki zararlı bileşenlerin atılmasına yardımcı olur.


KOMBUCHA SAKLAMA KOŞULLARI NELERDİR?


Kombuchanızı buzdolabında 6 ay boyunca kalitesini kaybetmeden saklayabilirsiniz.


SÜPER GIDALARA BU İSMİN VERİLMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?


Süper gıdalar Oxford sözlüğüne göre sağlık ve sağlıklı yaşam için özellikle faydalı olduğu düşünülen ve besin ögeleri açısından zengin gıda olarak tanımlanmaktadır. Süper gıdalar besin değeri oldukça zengin ve bütünsel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olduğu düşünülen gıdalardır. Her ne kadar resmi onaylı bir “süper gıda listesi” olmasa da, bu gıdaların içeriğindeki antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir! Fropie süper gıdaları hakkında daha fazla bilgi almak için süper gıda sayfamız üzerinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.


FROPİE SÜPER GIDALAR KATEGORİSİNDE YER ALAN ÜRÜNLER NELERDİR?


Süper gıdalar konusunda uzman olan Fropie süper gıda ürün gamını hızla geliştirmekte ve değeri henüz yurdumuzda yerleşmemiş süper gıdaları tanıtmaya başlamaktadır. Fropie Chia tohumu, Fropie Brezilya cevizi, Fropie Pekan cevizi ve Fropie Makademya fındığı süper gıdalar kategorisinde yer alan ürünlerdir.


BREZİLYA CEVİZİNİ NEDEN TÜKETMELİYİZ?


Brezilya cevizi doğada en yüksek selenyum içeriğine sahip gıdadır. Selenyum, bağışıklığı desteklemeye, kalp hastalığı ile mücadelede ve tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Günde 3-4 tane Brezilya cevizi vücudun ihtiyacı olan selenyum ihtiyacını karşılar.


PEKAN CEVİZİNİ NEDEN TÜKETMELİYİZ?


Fropie Pekan cevizi içeriğindeki birçok mineral ve vitaminin yanında yüksek oranda çinko bulunur.


MAKADEMYA FINDIĞINI NEDEN TÜKETMELİYİZ?


Makademya fındığı doğada en fazla omega-7 bulunduran gıdalardan biridir. Omega-7 içerisindeki yararlı yağlar sayesinde kolesterolün düzenlenmesine ve fazla kilolar ile mücadeleye yardımcı olur. Aynı zamanda makademya yağı cilde, saç ve tırnaklara iyi geldiği için kozmetik sektöründe sıkça kullanılmaktadır.


CHİAYI NEDEN TÜKETMELİYİZ?


Chia içerisinde yüksek miktarda omega-3 yağ asidi ve lif bulunmaktadır. Omega-3 genel olarak hayvansal kaynaklardan sağlanmaktadır, chia bitkisel omega-3 alternatiflerinden biridir.


SÜPER GIDALARI NASIL TÜKETMELİYİZ?


Chia, Brezilya cevizi ve Makademya fındığı içerisinde yararlı yağlar bulunduran süper gıdalardır. Yağlar yüksek sıcaklığa maruz kaldığında yapılarında bozulmalar meydana gelir. Bundan dolayı chia tohumu, Brezilya cevizi ve Makademya fındığına ısıl işlem uygulanan işlemlerden kaçınılmalıdır. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi sos olarak, yemeklerin üzerine süsleme olarak da kullanılabilir.


NİTELİKLİ KAHVENİN DİĞER KAHVELERDEN FARKI NEDİR?


Nitelikli kahveler diğer kahvelerden farklı olarak çeşitli lezzet profillerine sahip, belirli iklim koşullarında ve belirli bölgelerde yetişir.Nitelikli kahve, kahve tadımcıları tarafından 80 ve üzeri puan alan kahvelerdir.


FROPİE NİTELİKLİ KAHVENİN DİĞER NİTELİKLİ KAHVELERDEN FARKI NEDİR?


Fropie nitelikli kahve üzerinde yer alan ICO Lot No sayesinde kahvenin üreticisi, çiftliği, ülkesi gibi özelliklere ulaşmanızı sağlar.Böylelikle Fropie, tarlaya kadar izlenebilirliği sağlar, bunu belgeler.


ÖĞÜTÜLMÜŞ KAHVELER FRENCH PRESS DEMLEMEYE UYGUN MUDUR?


Fropie öğütülmüş kahveler, french press demlemeye uygun olarak öğütülmüştür.


NİTELİKLİ KAHVE ASİDİTESİ NEDİR?


Sitrik asit, fosforik asit, malik asit, klorojenik asit, asidik asit, tartarik asit, kinik asit bu asitler kahvenin kavrulması sırasında kahveye özgün aromalar verirler. Çünkü paketin üzerinde anlatılmaya çalışılan kahvenin o meyvelerle aynı asitleri içerdiğidir. Bu da doğrudan meyvenin aromasını değil, tat yapısındaki ortaklığın işaretidir, yani ağızda bıraktığı hissin.


NİTELİKLİ KAHVEDE GÖVDE TİPİ NEDİR?


Kahvenin tattan kısmen bağımsız olarak hissettirdiği fiziksel özellikleridir. Kahveyi içtiğinizde dilde ve damakta kalan tortulu tat, kahvenin gövdesini belirler. Dilinizde ya da damağınızda daha yoğun bir tortulu tat hissediyorsanız, o kahvenin gövdesi yüksek demektir. Kahve, damağınızda tat bırakmadan su gibi akıp gidiyorsa, o kahvenin gövdesi düşük demektir. Diğer bir deyişle gövde, kahvenin ağızda bıraktığı yoğunluk ve ağırlık hissidir.


RAKIM KAHVENİN NİTELİĞİNİ NASIL ETKİLER?


Yükseklik aynı zamanda kahvenin tadına da doğrudan etki eder. Yüksek seviyelerde daha yavaş olgunlaşan kahveler haliyle daha değerlidirler. Kahve ne kadar yüksek rakımda yetişirse, o kadar belirgin bir asiditiye, daha belirgin aromalara, daha keyifli bir lezzete evrilir.


TADIM PUANI NEDİR?


Kahve tadımcıları tarafından verilen puanlardır. 80 ve üzeri puan alan kahveler nitelikli kahve olarak nitelendirilirler.


NİTELİKLİ KAHVEDE İŞLEME METOTLARI NEDİR?


Kahve meyveleri sadece çok kısa bir süre depolanabildiği için hasat sonrasında çok geçmeden işlenmesi gerekir. Kahve meyvesi işlenirken farklı metotlar kullanılır, uygulanan metotla birlikte kahvenin tatsal karakterinde de değişiklikler oluşmaktadır. Temel ayrımlar; kuru işleme (natural yada dry process), ıslak işleme (washed yada wet process), yarı ıslak (semi washed) işlemedir. Eğer meyveler bütünüyle kurutulursa kuru işleme, (pulped naturals) adı da verilir.


KAHVE AROMASI NEREDEN GELİR?


Kahve meyvesi de, tıpkı şarabın yapıldığı üzüm gibi zengin bir tad ve aroma potansiyeline sahiptir. Bu terim sadece kahve çekirdeğinin kalitesini belirlemez,kahvenin yetiştiği alandaki bitki örtüsü kahvenin aromasının kazanmasında önemli rol oynar. Ayrıca kahve çekirdeklerinin doğru kavrulması ve uygun demlenmesi de kahvenin aroma profilinde önemli bir etkiye sahiptir. Çiçeksi, meyvemsi ve odunsu kahve aroma çeşitlerinden birkaç tanesidir.


KAHVE KAVURMA ÇEŞİTLERİ NELERDİR? KAHVENİN TADINI NASIL ETKİLER?


Orta, az ve koyu kavrulmuş olmak üzere 3 çeşit kahve kavurma çeşidi vardır. Az kavrulmuş kahveler daha yoğun ve kompleks aromaya sahiptir.


Çerez Kullanımı

Sizlere en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek adına sitemizde çerezler(cookies) kullanmaktayız. Detaylı bilgi için Kvkk sözleşmesini inceleyebilirsiniz.